גרמניה - דצמבר 2018

תמונת אווירה

 

אגדת חורף

 

 ברלין - ליפציג - דרזדן

 

3.12.18 - 9.12.18 (נחיתה בארץ ב10.12.18 לפנות בוקר)

 

7 ימים מלאים

 

היציאה מובטחת - מקומות אחרונים

 

בצוות ההדרכה:

 

רן שהם - אדריכל פעיל ומדריך טיולים ותיק, מרצה להיסטוריה של האדריכלות ולתולדות התרבות והאמנות.

  

מרב ברק - מרצה בתחום האופרה בקתדראות מובילות ברחבי הארץ. בעלת תואר שני בתכנית הבינתחומית באמנויות, אוניברסיטת תל אביב. מנחה בתכנית החינוך של התזמורת הפילהרמונית הישראלית.

 

 

 

שבוע של תרבות, אדריכלות, אמנות ומוזיקה בשלוש ערי התרבות המרכזיות של גרמניה. בסמינר זה נתוודע לאוצרות של ברלין, לייפציג ודרזדן דרך ביקורים במגוון מוזיאונים וצפייה במופעי מוזיקה מעולים.  

בין המוזיאונים בהם נבקר נמנים ה"פרגמון" בברלין, המכיל את אחד האוספים הארכיאולוגיים המרשימים בעולם מתקופת רומי ויוון העתיקה וכן את אוצרות המזרח הקרוב; "הגלריה הברלינאית", המוקדשת לאומנות בברלין בין שתי מלחמות העולם; גלריית המאסטרים המודרניים בדרזדן ועוד ועוד...

במהלך הסמינר נחווה ארבעה מופעי מוזיקה מעולים, בהם ישתתפו כמה מהמוזיקאים הבולטים ביותר כיום.

בשעות הבוקר יתקיימו הרצאות הכנה לקראת כל אחד ממופעי הערב

(הרצאה אחת תתקיים במפגש הקבוצה בארץ).

      

 

 

 

תכנית הסמינר:

יום 1, יום ב' 3.12.18 ת"א - ברלין

בשעות הבוקר המוקדמות נצא בטיסה ישירה לברלין. לאחר הפסקה קצרה בטרמינל, נבקר במוזיאון לאמנות מודרנית ברלינישה גלרי (Berlinische Galerie), המוקדש לאמנות הגרמנית ברלינאית במאה העשרים. נראה עבודות מאת אוטו דיקס, אנה הוך, מקס בקמן, מקס ליברמן ועוד. נלמד כיצד האמנות בברלין משקפת את השינויים שחלו בעיר מתחילת המאה העשרים ועד איחוד העיר בשנות התשעים של המאה העשרים. נגיע למלון למנוחה והתרעננות ובשעות הערב נצא לסיור הליכה בכיכר ז'אנדרמרקט (Gendarmenmarkt). בכיכר נערך מדי שנה אחד משווקי חג המולד המרכזיים של העיר. לינה בברלין.

 

יום 2, יום ג' 4.12.18 ברלין - האופרה סיפורי הופמן

הבוקר נתכנס להרצאה של מרב ברק אודות מופע הערב.

לאחר  ההרצאה  נצא  לביקור  מעמיק  במוזיאון  אלט  נציונל  גלרי (Alte Nationalgalerie). הגלריה הלאומית הישנה היא הגלריה הגדולה ביותר בגרמניה ליצירות אמנות קלאסיות ואימפרסיוניסטיות, בעיקר מהמאה ה- 19. הביקור במקום מומלץ במיוחד לחובבי הציור. אוספי המוזיאון כוללים יצירות בסגנון קלסי ורומנטי (ובהן יצירות של קספר דוד פרידריך, קארל פרידריך שינקל וקארל בלכן), יצירות אימפרסיוניסטיות מצרפת (ובהן יצירות של אדוארד מאנה וקלוד מונה) וכן אמנות מראשית המאה ה- 20 בסגנון מודרני (יצירות של אדולף פון מנזל ומקס ליברמן). בצהריים נשוב למלוננו למנוחה והתרעננות.

בערב נצא לבית האופרה דויטשה אופר ונצפה באופרה סיפורי הופמן, המהווה את פסגת יצירתו של המלחין הצרפתי ז׳ק אופנבך, אשר עוסק ביצירה זו באמנות האופרה עצמה. בובה מזמרת, זמרת שמתה משירת יתר ודיווה אילמת הן רק חלק מגלריית הדמויות הססגוניות אשר מעסיקות את מוחו הקודח (והשיכור) של המשורר הופמן. הפקה מרשימה זו בניצוחו של Enrique Mazzola ובבימויו של Laurent Pelly, אשר ידוע בשפה הבימתית הנקייה והמדויקת שלו, הן בעיצוב והן בתנועה. לינה בברלין.

תחילת המופע בשעה 19:30. משך המופע כשלוש שעות וחצי כולל הפסקה (תרגום מוקרן בגרמנית ואנגלית).

 

 

 

יום 3, יום ד'  5.12.18 נסיעה ללייפציג - מפצח האגוזים

לאחר ארוחת הבוקר, נתכנס להרצאה נוספת של מרב ברק אודות מופע הערב. היום נעשה דרכנו אל לייפציג. העיר השלישית בגודלה במזרח גרמניה לשעבר, בה חיים כ600,000 איש והיא מרוחקת כ 150 ק"מ מברלין. העיר מציעה מוזיקה קלאסית, אמנות, אוכל טעים ונוף אירופאי קלאסי יפהפה. נתחיל את ביקורינו בעיר באנדרטת קרב האומות (Völkerschlachtdenkmal), האנדרטה הגדולה ביותר בגרמניה ואחד מסמלי העיר אשר הוקמה ב- 1913 לציון מאה שנים לסילוקו של נפוליאון מאדמת גרמניה, בעקבות הניצחון על צבאו בקרב לייפציג ב- 1813. קרב לייפציג נחשב לאחד הקרבות הגדולים ביותר עד המאה ה- 20 עם יותר מ- 500,000 חיילים שנלחמו בשטח ויותר מ- 80,000 הרוגים. לאנדרטה מאפיינים סימבוליים ותרבותיים של העם הגרמני: בחזיתו מגולפת דמותו של המלאך מיכאל שהוא אל המלחמה הגרמני, והיא מוקפת בעצי אלון המסמלים את כוחו של העם הגרמני. נגיע למלון בלייפציג למנוחה והתרעננות.

בערב נצא לבית האופרה של לייפציג על מנת לצפות בבלט "מפצח האגוזים"(The Nutcracker). הקלאסיקה הנצחית של הבלט העולמי, הכוללת את המוזיקה הנפלאה שהלחין צ'ייקובסקי בסוף המאה ה- 19, נמצאת בלב הקאנון המוזיקלי העולמי ומוצגת בכל שנה לקראת חג המולד בכל רחבי העולם הנוצרי. ביצוע זה, בניצוחו של Tobias Engeli ובכוריאוגרפיה של Jean-Philippe Dury הינו הפקה קלאסית - מודרנית מרהיבה ביופייה. לינה בלייפציג.

תחילת המופע בשעה 19:30. משך המופע כשעתיים, כולל הפסקה אחת.

 

 

 

 

 

יום 4, יום ה' 6.12.18 דרזדן

לאחר ארוחת הבוקר, נצא בנסיעה לכיוון דרזדן, בירת חבל סקסוניה. בהגיענו לעיר המזרח-גרמנית, נבקר במוזיאון האמנות גלרי אלטה מייסטר (Galerie Alte Meister). מוזיאון זה הוא אחד המפורסמים בגרמניה בשל יצירות האמנות המוצגות בו מימי הביניים ועד המאה ה- 19 וגולת הכותרת שלו, היא ציור המדונה הסיסטינית של רפאל. נספר את סיפורו של הציור, מאז הגעתו מאיטליה ועד שובו מרוסיה, לאחר שנלקח במלחמת העולם השנייה על ידי הרוסים. כמו כן, נראה יצירות של רובנס ובני תקופתו, יצירות נפלאות של רמברנדט (שמשון ודלילה ואוטופורטרטים של אשתו האהובה ססקיה), עבודות נפלאות של ורמר, ורונזה, טינטורטו ועוד. לאחר הפסקת צהריים, נבקר במוזיאון גרונה גוולבה (Gruene Gewoelbe) בו מוצג אוסף אוצרות אוגוסט שהוצג בעבר בחללים עם קמרונות ירוקים, ומכאן שמו. באוסף ששרד באורח פלא את המלחמה, יצירות נפלאות של עבודות קריסטל, שעונים, פסלים קטנים ומבחר מעבודותיו של יוהן מלכיור דינגלינדר שהיה צורף החצר. אם יתאפשר, נבקר בכנסיית גבירתנו הקדושה (הפראונקירש), פנינה ארכיטקטונית מהמאה ה- 18. הכנסייה, מהמפוארות ביותר שהוקמו בגרמניה, נחשבה שנים ארוכות לסמלה הבולט והמרשים של העיר דרזדן. הכנסייה מוקדשת ל"גבירתנו מרים", והיא משרתת את המאמינים הלותראנים הפרוטסטנטיים. בהפצצת בעלות הברית (13-14 בפברואר 1945), כתוצאה מסופת האש הנוראה שפקדה את המרכז ההיסטורי של העיר, עלתה הכנסייה באש, יסודות הברזל שלה הותכו והיא קרסה ללא תקנה. לקראת החגיגות לציון 800 שנה לעיר דרזדן, שנערכו בשנת 2006, הכנסייה נחנכה מחדש לאחר עבודת שיקום אינטנסיבית שארכה שמונה חודשים. השיקום נחשב לאחד ממפעלי השיפוץ והשיקום החשובים ביותר באירופה. בשעות אחר הצהריים המאוחרות נשוב ללייפציג. לינה בלייפציג.

 

יום 5, יום ו' 7.12.18 לייפציג - לה בוהם

לאחר ארוחת הבוקר, נתכנס שוב להרצאה של מרב ברק אודות מופע הערב. נצא לסיור בעיר העתיקה על בתיה הציוריים וכיכרותיה המרהיבות, נראה את כיכר השוק הגדולה, בית העירייה הישן ו"בית השקילה". נבקר באנדרטה הייחודית לזכר הקהילה היהודית שגרה בעיר. נבקר גם במוזיאון באך המכיל אוסף גדול של מזכרות מהמלחין המחונן וכמובן בכנסיית תומאס (Thomaskirche) בה קבור. לאחר מנוחה והתרעננות במלון, נצא שוב לבית האופרה של לייפציג על מנת לצפות באופרה לה בוהם - האופרה האהובה של פוצ׳יני בביצוע קלאסי, בניצוחו של Laurent Wagner ובבימויו של Peter Konwitschny. בתפקיד מימי תופיע זמרת הסופרן הישראלית, גל ג׳יימס, אשר שרה באופן קבוע בבית האופרה של לייפציג. לינה בלייפציג.

תחילת המופע בשעה 19:30. משך המופע כשעתיים, כולל הפסקה אחת (השירה באיטלקית כתוביות מוקרנות בגרמנית).

 

 

 

יום 6, יום שבת 8.12.18 מוזיאון הבאוהאוס בדסאו וברלין - קונצרט הפילהרמונית של ברלין בניצוחו של ואלרי גרגייב

לאחר ארוחת הבוקר ועזיבת המלון, נצא חזרה לכיוון ברלין. בדרך נבקר בעיר דסאו (Dessau) במוזיאון הגדול ביותר לנושא אדריכלות הבאוהאוס והסגנון הבינלאומי, שגם הנאצים לא הצליחו לסכל את השפעתו והיא נמשכת עד היום. העיר דסאו חגגה לפני שנים אחדות 800 שנה להיווסדה ואת היותה מוכרת ברחבי העולם בעיקר בזכות בית הספר לאדריכלות ועיצוב "באוהאוס" שנבנה בעיר באמצע שנות ה- 20 של המאה הקודמת, לאחר שאולץ לעבור מהעיר וויימר, נסגר על ידי הנאצים ב- 1931, והוכר לבסוף כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. בבית הספר באוהאוס צמחו אדריכלים רבים אשר פיתחו את "הסגנון הבינלאומי" המודרני, שאפיין את הבנייה החדשה בתל אביב בשנות ה- 30 וה- 40 ושבהמשך הוביל להכרתה של "העיר הלבנה" כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו בזכות המקבץ הגדול והייחודי של בניינים מסגנון זה בתל אביב. המבנה העיקרי של בית הספר באוהאוס בדסאו, שתוכנן על ידי האדריכל וולטר גרופיוס, נהרס במהלך מלחמת העולם, ונבנה מחדש. בשעות הצהריים נגיע למלון בברלין, ולאחר מנוחה והתרעננות נצא לקונצרט התזמורת הפילהרמונית של ברלין, בניצוחו של ואלרי גרגייב (Valery Gergiev). את סיורנו נסיים בערב של אגדות וסיפורים מוזיקליים בביצוע אחת התזמורות הטובות בעולם, באולם הקונצרטים המפורסם באקוסטיקה המופלאה ובניצוחו של ואלרי גרגייב, מהמנצחים המעולים של תקופתנו. בתכנית: אחר הצהריים של פאון/דביסי, תרנגול הזהב/רימסקי קורסקוב, קטעים מתוך הבלט סינדרלה/פרקופייב ולסיום, ציפור האש/סטרווינסקי. ללא ספק סיום מרשים לתכנית המוזיקלית. לינה בברלין.

תחילת המופע בשעה 19:00. משך הקונצרט כשעתיים, כולל הפסקה אחת.

 

 

 

יום 7, יום א' 9.12.18 ברלין - תל אביב 

לאחר ארוחת הבוקר נצא לביקור במוזיאון פרגמון (Pergamonmuseum) הממוקם על אי המוזיאונים (Museumsinsel) בנהר השפרה, במרכז ברלין. כמיליון איש מבקרים במוזיאון הזה מדי שנה, מה שהופך אותו לפופולרי ביותר בברלין. המבנה הייחודי נבנה בראשית המאה ה- 20 והוא מכיל אוספי עתיקות מרהיבים מתקופת יוון העתיקה ורומי העתיקה, בהם מספר מבנים המוצגים בשלמותם. בשנים האחרונות מתקיימות כאן עבודות להוספת אגף רביעי למבנה, ולכן האולם המכיל את מזבח פרגמון סגור כעת למבקרים, אבל עדיין אפשר להתרשם ממבנים עתיקים אחרים, כמו שער אישתר, שער השוק של מילטוס ועוד. נבקר גם במוזיאון המצרי (Ägyptisches Museum Berlin), ונתרשם מאחד האוספים החשובים והגדולים בעולם של יצירות האמנות והמוצגים הארכאולוגיים ממצרים העתיקה. בשעות הערב נצא לשדה התעופה של ברלין לקראת טיסתנו ארצה.

  • נחיתה ביום ב', 10.12.18 בשעה 03:25.

טיסות ישירות של חברת GERMANIA:

3.12.18 - 5:30 תל אביב - ברלין

9.12.18 - 22:15 ברלין - תל אביב (נחיתה בתל אביב ב10.12.18 בשעה 3:25)

 

 

המחיר לאדם בחדר זוגי:  1,995€  בקבוצה של 30 מטיילים ומעלה

                                     2,095€  בקבוצה של 25-29 מטיילים

                                     2,195€  בקבוצה של 20-24 מטיילים

תוספת לחדר יחיד: 295€ 

 

הנחת רישום מוקדם: 30 יורו לנוסע, לנרשמים עד לתאריך 13.9.18

 

המחיר כולל:

 טיסה: טיסות סדירות של גרמניה איירליינס

 לינה: בתי מלון ברמת 4*

 כלכלה: ארוחות בוקר (למעט יום ההגעה)

 הדרכה: 2 מדריכים מומחים מצוות ההדרכה של קשרי תרבות תבל ומלווה ארגוני

 (יציאת המלווה מותנית ב- 22 מטיילים ומעלה).

 תחבורה: אוטובוס תיירים לפי תכנית הטיול.

 מפגש הכנה מקיף בארץ כולל הרצאות  

 מערכת שמע קבוצתית הכוללת אוזניות אישיות  

 דמי כניסה לאתרים כמפורט בתוכנית

 תשר לנותני שירות מקומיים

 

המחיר אינו כולל:

מיסי נמל, דלק וביטחון כפי שייקבע בסמוך ליציאה

(נכון ל- 5.08.18: כ- 95 אירו)

כרטיסים למופעים - כל נוסע יכול לבחור באילו מהמופעים לצפות ובאיזו רמת מחיר לרכוש כרטיס - מתוך המבחר המוצע. את נספח המופעים, הכולל את המחירים השונים, ניתן לקבל מחברת "קשרי תרבות תבל" טרם הרישום.

המחיר לכרטיס נע בין 79 ל110 יורו. 

ארוחות שאינן מפורטות בתכנית

הוצאות בעלות אופי אישי (כביסה, שתייה, טלפון, בידור, הושבה בטיסות וכו')

כל הוצאה, מס ו/או היטל שאינם כלולים ואינם מפורטים במחיר הכולל של הטיול.

שינויים בתעריפי הטיסות, שירותי הקרקע ומיסי נמל

ביטוח בריאות ומטען (חובה). מומלץ גם להוסיף ביטוח הטסה רפואית ולוודא את הכסוי במקרה של ביטול (החברה אינה אחראית לכל נזק שייגרם למטייל או לחפציו במהלך הטיול).

תשר למדריכי הסמינר (נהוג כ- 6 אירו למטייל ליום)

 

 

לקבלת פרטים נוספים ולהרשמה יש לפנות לחברת קשרי תרבות תבל: 

טל: 072-2116888, פקס: 09-7428885, דוא"ל: Dialog@k-tarbut.co.il